Co zkontrolovat po zimě?

Aby Vás jaro každoročně nezaskočilo, tak jsme pro Vás připravili pár tipů a rad. Jedná se o rady univerzální, takže je možné je aplikovat jak u skútru tak třeba také u jakékoli motorky.

optim-KIT.I.39473_2D_0005

Baterie

Nejpalčivějším problémem bude asi u většiny strojů baterka. Pokud jste jí před zimou nevyndali a nedali na teplé a suché místo nebo třeba i nezapojili na udržovací nabíječku tak je skoro jistota, že bude po smrti. Že je baterie po smrti poznáme tak, že voltmetr bude ukazovat méně jak 10V. I když se Vám takovouto baterku podaří nabíječkou nabít, buďte si jistí, že dlouho nabitá nevydrží a že výměna Vás stejnak nemine. V našem eshopu najdete baterie od renomovaných značek jakou jsou třeba Fulbat, Bosh nebo Yuasa. Abyste věděli jakou vybrat, pomůže Vám například tento katalog baterií. Podle označení baterie najdete požadovaný typ přes vyhledávání, například YB4L-B.

optim-FB560508_2D_0001

 

Oleje

Dalším krokem v přípravě na první vyjetí je kontrola oleje. Každý stroj má svůj interval výměny, ale u motocyklů a skútrů Vám každý doporučí výměny minimálně jednou za rok. Olej s časem ztrácí své vlastnosti a proto je dobré jej měnit každý rok bez ohledu na počet najetých kilometrů. Samozřejmostí je výměna olejového filtru při každé výměně oleje. Doporučujeme také ve stejných intervalech měnit i vzduchový filtr. Zanesený vzduchový filtr totiž může i snižovat výkon a zvyšovat spotřebu. Pokud byste si nevěděli rady s tipem a množstvím oleje, doporučili bychom Vám například tyto stránky od renomovaného výrobce Motul, kde najdete ke každé motorce ten správný typ oleje i množství. Vhodný olejový a vzduchový filtr najdete v našem eshopu podle typu Vašeho skútra v sekcích náhradních dílů a motoru.

rp-MOT105936

 

Tlak v pneumatikách

Dalším krokem bude určitě kontrola tlaku v pneumatikách podle doporučení výrobce a vizuální kontrola pneumatiky, zda se na ní nezačínají objevovat malé prasklinky. Pokud byste nějaké takové našli, je to signál k výměně.

35765

Provozní kapaliny

Určitě neuškodí také kontrola ostatních provozních kapalin jako je chladící kapalina, brzdová kapalina nebo olej v převodovce. Co se týká brzd, rychlá vizuální kontrola stavu tloušťky obložení a „namačkání“ brzdy před prvním vyjetím je něco co můžeme jenom doporučit.

rp-MOT807910

Svíčky

Pokud by někdo chtěl být opravdu pečlivý, může také vyměnit svíčku po předepsaném intervalu nebo i dříve před novou sezónou. Pro zvolení správné svíčky Vám může pomoci například vyhledávač svíček od NGK.

br9es

Dále se též hodí před prvním vyjetím poutahovat uvolněné šroubky a motor po prvním nastartování nechat pořádně zahřát. Zkontrolovat hlavní světlomet, dálkové světlo, zadní světlo, brzdové světlo a blinkry. Fungující osvětlení a blikání může být pro každého motorkáře nebo skútristu doslova životně důležitá věc.

No a na závěr bych ještě doporučil si dát na první vyjížďce pozor na studený asfalt a štěrk v zatáčkách, kterého je po zimě spousta ať nemusíte začátek sezóny trávit v přeplněném servisu nebo snad dokonce v nemocnici.

[product url="/olej-do-vidlice-a-prevodu/prevodovy-olej-motul-scooter-gear-80w90-150ml/,/provozni-kapaliny/brzdova-kapalina-motul-dot-3-4-500ml/,/oleje-4t-pro-ctyrtaktni-motory/olej-motul-scooter-power-5w40-1l/,/prislusenstvi-karburatoru/benzinovy-filtr-malossi-6mm/"]